Turystyka winiarska (enoturystyka) postrzegana jest, w większości poważnych prognoz turystycznych jako dziedzina dysponująca nadzwyczajnym potencjałem rozwoju, przy czym, mająca wkrótce przynosić największe zyski spośród innych dziedzin turystyki, w skali globalnej.

wtorek, 17 sierpnia 2010

TROCHĘ HISTORII

A wszystko zaczęło się w 1950 r., kiedy to jeden z najpoważniejszych producentów i hurtowników win (negociant) we Francji, głęboko rozczarowany dotychczasowymi wynikami sprzedaży, postanowił udostępnić swoje gigantyczne, wielokilometrowe, XIII-o wieczne piwnice w Beaune (stolica burgundów) dla wszystkich chętnych. Zorganizował również na miejscu tzw. circuit touristique (trasa turystyczna) połączoną z programem degustacji kilkunastu win. Miejsce to (la Reine Pedaque), do dzisiaj cieszy się największym powodzeniem pośród kilku swoich konkurentów w Beaune (130 000 zwiedzających w 2007 roku).

Od tego czasu, najbardziej przedsiębiorczy winiarze zaczęli prześcigać się w pomysłach w jaki sposób (poza zwykłym otwarciem piwnic dla wszystkich zainteresowanych) przyciągnąć do swoich winiarni, spragnionych enoturystów.

I tak, oferują oni np. kursy degustacji, spacery pośród winnic z profesjonalnymi komentarzami dotyczącymi metod upraw, zwiedzanie budynków produkcyjnych, obserwowanie procesów technologicznych, czy też liczne degustacje wytwarzanych tutaj win. Niejednokrotnie, dostępne są również, niezwykle schludne chambres d'hôtes (pokoje gościnne) z domowymi posiłkami lub bez. Nowością są tutaj tzw. “table d'......”, polegające na poczęstunku gości przysmakami kuchni regionalnej (przeważnie domowego wyrobu), z odpowiednio dobranymi do nich winami własnej produkcji. Zawsze w towarzystwie winiarza lub jego rodziny, czy też pracowników (sommelier'ów). Najbardziej zdeterminowani wybudowali przytulne hotele-pensjonaty z doskonałymi knajpkami. Żeby nie wspomnieć o na przykład Château André Ziltner, który jest nie tylko jednym z czołowych winiarzy (produkcja m.in. takich apelacji jak Gevrey-Chambertin, Chassagne-Montrachet, Corton, Vosne-Romanée etc), ale również luksusowym hotelem 4**** (najwyższa dostępna kategoria we Francji).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz